CERTYFI-CAD

Realizacja

Projekty szafek metalowych blaszanych.

Szafka metalowa 1

Metal_CAB_1
Metal_CAB_2
Metal_CAB_3
Metal_CAB_4
Metal_CAB_5
Metal_CAB_6
Metal_CAB_7
Metal_CAB_8
previous arrow
next arrow
Metal_CAB_1
Metal_CAB_2
Metal_CAB_3
Metal_CAB_4
Metal_CAB_5
Metal_CAB_6
Metal_CAB_7
Metal_CAB_8
previous arrow
next arrow

 

Szafka metalowa 2

Szafka_R_1
Szafka_R_2
Szafka_R_3
Szafka_R_4
previous arrow
next arrow
Szafka_R_1
Szafka_R_2
Szafka_R_3
Szafka_R_4
previous arrow
next arrow

 

Gdy przyjrzymy się bliżej rozwiązaniom stosowanym obecnie w branży przemysłowej, to zauważymy pewną tendencję. Na szeroką skalę stosuje się konstrukcje wykonane z giętych bądź tłoczonych elementów blaszanych. Wprowadza się je zarówno do niewielkich produktów, jak i wielkogabarytowych. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że sięga się po nie w dowolnym zakładzie produkcyjnym lub usługowym każdej branży. Występują jako składniki obudowy maszyn i urządzeń, szafki, skrzynki rozdzielcze, stoły warsztatowe i wiele innych. Projektowanie takich elementów w obecnych programach 3D można porównać do origami. Chociaż niekoniecznie pracę realizuje się z kwadratowego blaszanego arkusza.

Praktyka inżynierska pokazuje, że im dane zagadnienie wydaje się bardziej banalne, tym więcej błędów można przy nim popełnić. Poważne wyzwania konstrukcyjne wymagają dużych nakładów czasowych przez zastosowanie analiz techniczno-ekonomicznych, dobór odpowiedniego materiału, optymalnego kształtu, obliczeń, a na koniec sprawdzenie i zatwierdzenie dokumentacji. W przypadku konstrukcji blaszanych niektóre kroki bywają pomijane lub wręcz w ogóle się nie zdarzają. Wynika to zazwyczaj z ogromu pracy odbywającej się w biurach konstrukcyjnych. Dlatego czasami sprawniej jest zezłomować niewielkie urządzenie wykonane z samych giętych blach niż poddawać je dogłębnym analizom przez kilku inżynierów.

Wbrew pozorom, przy rzekomych „banalnych” konstrukcjach blaszanych, można użyć wielu sztuczek i rozwiązań umożliwiających nie tyle złożenie urządzenia lub mebla, ale skrócenie czasu montażu oraz wyeliminowanie lub zminimalizowanie pomyłek ze strony produkcji.

Proces powstawania konstrukcji blaszanych

Od wielu lat programy CAD służące do komputerowego wspomagania projektowania wyposażone są w narzędzie lub moduły do wykonywania konstrukcji blaszanych. Najważniejszą funkcją jest możliwość wygenerowania rozwinięcia danego modelu. Następnie jest ono zapisywane w odpowiednim formacie (zazwyczaj *.dxf) wczytywanym na panelu operatora urządzenia wycinającego. Co więcej, umieszcza się je na rysunkach wykonawczych z opisem linii gięć, kątów, promieni stempli bądź matryc oraz odpowiednich odległości.

Przy projektowaniu urządzeń lub mebli, na przykład szafki lub stołu warsztatowego uwzględnia się wiele elementów blaszanych. Wygenerowane rozwinięcia poddaje się nestowaniu, czyli optymalnemu rozmieszczeniu na arkuszu blachy dla zminimalizowania ilości odpadu. Do realizacji tego procesu wykorzystuje się oddzielne aplikacje. Wszystkie znestowane blachy zapisuje się w jednym pliku. W dalszej kolejności przesyła się do komputera sterującego urządzeniem wycinającym. Operator musi jedynie wczytać przygotowany plik oraz umieścić w urządzeniu odpowiedni arkusz blachy (wymiary, materiał).

Na wyciętych elementach wykonywane są gięcia dzięki prasom krawędziowym, na podstawie odpowiednio przygotowanej dokumentacji wykonawczej. Komponenty z wykonanymi gięciami często muszą jeszcze zostać poddane spawaniu (np. w celu zamknięcia lub uszczelnienia naroży). Poddaje się je także dalszej obróbce mechanicznej, na przykład szlifowaniu czy gładzeniu. Gotowe elementy, o ile nie podlegają procesom nakładania powłok technicznych lub malowaniu, są gotowe do ostatecznego montażu w produkcie.

Techniki wycinania rozkroi blaszanych

Do wycinania elementów blaszanych najczęściej używane są techniki cięcia laserem, plazmą, wodą oraz rzadziej prasy postępowe. Dla naszego klienta wykonaliśmy kilka szafek metalowych z blachy. Efekty naszej pracy prezentujemy na poniższych fotografiach.

Chętnie podejmiemy stałą współpracę z wykonawcami takich konstrukcji blaszanych na terenie całego kraju.

Jeżeli chcesz skorzystać z podobnej usługi, skontaktuj się z nami już teraz.